Mgr. Kateřina Motalová

Co je v životě skutečně důležité? Co byste si nejvíc ze všeho přáli pro svoje vlastní děti, pro Vás samé? ..pokládali jste si někdy tyto otázky? Určitě ano.. Přála bych si být šťastná, přála bych si, aby moje vlastní děti byly ve svých vlastních životech šťastné, přála bych si vlastně, aby byly šťastné všechny bytosti 😀 ..

Jsem veliký životní optimista, ale nemyslím si, že bych zároveň byla naivní. Jdu svojí vlastní cestou, ale respektuji při tom cesty druhých lidí, jejich hranice, jejich pohledy na život, jejich životní nebo i jen drobné volby. Respektuji dané, ale dokáži vyjádřit svůj vlastní názor. Každý jsme jiný, a přitom naše podstata je tak bytostně stejná. Každý z nás má jiné dary, jiné talenty, jiné způsoby sebe-vyjádření, ale uvnitř všichni toužíme po „naplnění“.

Má profesní cesta byla bohatá, mými největšími životními učiteli byly „mé“ děti a jejich rodiny, děti s různým druhem postižení, jejich maminky, které si musely velmi rychle vyřešit skutečné priority života a jeho základní hodnoty; věnovala jsem se vzdělávání těchto dětí 12 let, než přišli do mého života další mí učitelé – moje „vlastní“ děti.

Vždy jsem hledala cestu „jak“, jak pomoci, aby každý našel svoji hodnotu, své „naplnění“, svoji vnitřní radost a vyrovnání se světem; a nic jiného si nepřeji ani pro své děti, ani pro ty Vaše.

Jsem za svobodné vzdělávání, protože věřím, že dáme-li dětem šanci najít samy sebe dříve, než se to podařilo nám samým, budou ve svých životech spokojenější, budou vnímat dříve své možnosti, ale i hranice, budou moci rozvíjet své talenty a dary v „tady a teď“. A není to jednoduchá cesta, jen jiná, než na kterou jsme byli zvyklí my, všichni se budeme společně učit – růst vedle sebe …